A billentyűzet
A gépírás legfontosabb eszköze a billentyűzet. Valamilyen szinten mindenki ismeri, de vajon tudod, milyen részekre osztható? Tudod, mik azok az alfanumerikus karakterek? Ha nem, most megtudhatod!
A billentyűk elrendezése
A billentyűzet gombjai feladatuk szerint több csoportra oszthatók:
- Írásra szolgáló (alfanumerikus) billentyűk: Ezek a billentyűk megegyeznek a hagyományos írógépeken található betű-, szám-, írásjel- és szimbólumbillentyűkkel. Ezeket használjuk szövegbevitel közben.
- Vezérlőbillentyűk: Önállóan vagy más billentyűkkel együtt lenyomva különböző parancsokat hajtanak végre. A leggyakrabban használt vezérlőbillentyűk: Ctrl, Alt, a Windows-emblémás billentyű és az Esc.
- Funkcióbillentyűk: Konkrét feladatokat látnak el, nevük: F1, F2, F3 stb., egészen F12-ig. Ezeknek a billentyűknek a szerepe programonként eltérő lehet.
- Navigációs billentyűk: Dokumentumokban vagy weboldalakon való mozgáshoz, illetve szövegszerkesztéshez használhatók. Ide tartoznak például a Home, End, Page Up, Page Down, Delete és Insert billentyűk.
- Numerikus billentyűzet: A számok gyors beírására szolgál. A gombok egy tömbben helyezkednek el, hasonlóan a számológépekhez.
Az alábbi ábrán egy tipikus billentyűzet gombjainak elrendezését láthatod. Fontos megjegyezni, hogy egyes billentyűzetek ettől eltérhetnek.
